جدیدترین و بروزترین سایت فیلم و سریال

از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» ترجمه شد

یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

به گفته خبرنامه فارس، کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی»، پیچیدگی­ های تاریخی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این بازی را در اروپا، آفریقا، اقیانوسیه، آسیا و آمریکای شمالی و جنوبی تبیین می­­ کند. کتاب از طریق رهیافتی موضوع­ محور، پیشرفت­های اصلی و مباحث جامعه‌شناختی را در فوتبال تحلیل می­ کند و به این موضوعات می ­پردازد:
تاریخ فوتبال و اشاعۀ جهانی آن؛ نقش خشونت؛ فیفا و اداره فوتبال جهان؛ نژاد، نژادپرستی و سفیدی؛ جنسیت؛ تغییر ماهیت هواداران؛ رسانه و انقلاب مالی در فوتبال؛ تبدیل بازیکنان به سلبریتی­هایی جهانی، و رشد لیگ­های جهانی در سراسر جهان.
نویسنده با استفاده از مثال­های متنوع از سراسر دنیا، در هر فصل کتاب، تغییرات متفاوت فرهنگی و اجتماعی را به‌ویژه از دهه ۱۹۹۰ نشان می­دهد؛ دهه‌ای که در آن روابط فوتبال با رسانه‌های جمعی و سایر شبکه‌های فراملی اهمیت یافت و به‌لحاظ مالی سودآور شد.
نویسنده این کتاب معتقد هست با اینکه فوتبال محبوب‌ترین ورزش هر کشور نیست، اما شمار فزاینده­ای از کشورها از جمله برزیل، روسیه، هند و چین از قدرت فوتبال برای مقاصد اجتماعی- فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استفاده می­­کنند، مثلاً از طریق کسب میـزبانی مسابقات چندجانبه مهمی مانند جام جهانی.
مترجم این اثر نیز در یادداشتی با اشاره به اینکه فوتبال یکی از مهمترین پدیده­های اجتماعی و حتی فرهنگی سیاسی و اقتصادی در قرن بیست و بیست­ویکم هست، بیان می‌کند که جامعه­شناسی بسیار دیر مطالعۀ این ورزش را آغاز کرد. وی تصریح می‌کند که با اینکه شکل­گیری فوتبال مدرن به قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم برمی‌گردد یعنی همان دوره­ای که جامعه­شناسی کم­کم در حال رشد و بالندگی بود، نگاهی به آثار بزرگان این حوزه نشان می­دهد که هیچ یک به این پدیده از منظری جامعه­شناختی التفاتی نداشته­اند و حتی در دوره‌های بعدی و به‌رغم شروع برگزاری مسابقات جام جهانی در ۱۹۳۰ و استقبال انبوه تماشاگران، باز هم نشانی از توجه به فوتبال در آثار اندیشمندان علوم اجتماعی آن زمان دیده نمی شود.
مترجم کتاب جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی براین بارو هست که شاید بتوان گفت این غفلت و نادیده ­انگاری از سر عمد بوده هست زیرا تا مدتها فوتبال تفریح و سرگرمی عاری از تمدن و توام با خشونت اقشار و طبقات کارگری و فرودست جامعه تلقی می ­شد که برای جامعه‌شناسی و ‌برج­ عاج‌نشین که عمدتاً روی تحولات کلان­ مقیاس جوامع (بویژه جوامع مدرن) و فهم کنش­ های انسان متمدن اروپایی متمرکز بودند، ارزش مطالعاتی نداشت.
اما در دهه­ های اخیر خصوصاً از دهۀ ۱۹۸۰ به بعد، مقولۀ فوتبال مورد توجه جدی جامعه ­شناسان و اصحاب علوم اجتماعی قرار گرفته و آثار و پژوهش­های متعددی در این زمینه چاپ و منتشر شده هست.
کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» که در سال ۲۰۱۵ انتشار یافت، یکی از همین آثاری هست که از منظری جامعه‌شناختی به تحلیل این ورزش و ارتباط آن با سایر پدیده ­های اجتماعی فرهنگی امروز می ­پردازد. یکی از نقاط قوت کتاب این هست که بدون اینکه خود را محدود به نظریه یا نظریه ­هایی خاص کند، متناسب با حوزه ­های مورد بررسی از نظریه ­های جامعه‌شناختی استفادۀ به ­جا می­ کند.
هر یک از بخش‌های کتاب به شکلی تنظیم شده که علاوه بر سیر تاریخی، سایر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این ورزش در مقیاسی جهانی مورد بحث و کنکاش قرار گیرد.

انتهای پیام/


http://fna.ir/bn9gk8

همراه اول