جدیدترین و بروزترین سایت فیلم و سریال

نشست «اقتصاد هنر معاصر» برگزار شد ۳ ویژگی بازار هنر/ مشکل نقاشی معاصر گالری‌دارها هستند یا نقاش‌ها؟

یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

به گفته خبرنامه فارس، نخستین جلسه از سلسله نشست‌های «اقتصاد هنر معاصر» با عنوان «بررسی معنایی، آینده‌پژوهی و شیوه‌های نوین تبیین اقتصاد هنر معاصر» روز گذشته (یکشنبه ۲۱ آبان) از سوی گروه هنر انجمن اندیشه و قلم و خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در این نشست، مرتضی گودرزی دیباج، علی فرامرزی، سهراب هادی، محمدرضا مریدی از چهره‌های باسابقه در عرصه هنر نقاشی و مژده طباطبایی مدیر گالری مژده به بیان دیدگاه‌های خود خواهند پرداخت.

* مشکل نقاشی معاصر گالری‌دارها هستند یا نقاش‌ها؟

به گفته هنرآنلاین، هادی نقاش، منتقد و هنرپژوه در این نشست طی سخنانی اظهار کرد: یک نقاش می‌خواهد انسان خود را به نمایش بگذارد، او می‌خواهد انسانیت و وجود خود را برای مخاطب به نمایش بگذارد در حالی که می‌داند، گالری‌داری هیچ‌گاه چنین چیزی را لمس نخواهد کرد و هیچ گالری‌داری نگاهی به واقعیت هنرمند نخواهد کرد.

 او ادامه داد: آیا مفهوم گالری و گالری‌داری یک عبارت عینی  هست و آیا رسیدن به یک اثر هنری به دیوارهای گالری فی‌نفسه آیت انجام یک حرکت موفق هست؟ چرا صرفا لفظ گالری تبدیل به ابزار شد و آیای این موضوع فقط یک شغل هست؟ ما امروز و اکنون از راهبردها سخن می‌گوییم یا از جریان‌های امروز در هنر؟ اصولا نقاش و گالری‌دار چه استنباط و ذهنیتی از یکدیگر دارند؟ نقدی را که من امروز از اقتصاد هنر دارم این هست که هنوز از اثر هنری مفهوم واحدی در ذهن نقاش و گالری‌دار وجود ندارد.

این منتقد و پژوهشگر همچنین با پرسش‌هایی نظیر اینکه اعتبار هنر و اثر هنری را چه کسی تعیین می‌کند؟ نقاش و یا گالری‌دار؟ هدف هر گالری‌دار از برگزاری هر نمایشگاه در چه چیزی خلاصه می‌شود؟ هدف نقاش در برگزاری هر نمایشگاه در چه چیزی بیان می‌شود؟ مشکل نقاشی معاصر آیا گالری‌دارها هستند و یا نقاش‌ها؟ این نشست را به چالش کشید.

* گالری یک بنگاه اقتصادی هست که محصولی با نام کالای هنری عرضه می‌کند

مژده طباطبایی مدیر گالری مژده در ادامه این نشست گفت: درحال حاضر تصورم این هست که قبل از اینکه درباره هر بحث دیگری صحبت کنیم درباره خود واژه اقتصاد هنر صحبت کنیم تا مشخص کنیم که وقتی ما نشستی را با این موضوع برگزار می‌کنیم منظورمان از آن دقیقا چه چیزی می‌تواند باشد. همه می‌دانیم که متاسفانه اقتصاد در ایران خیلی قابل پیش بینی و مدون نیست و به دلایل متعدد نمی‌توان روی بحث اقتصاد خیلی به شکل مدون تجزیه و تحلیل جدی داشته باشیم.

او افزود: در مورد اقتصاد هنر که در چند دهه اخیر به بحثی رایج تبدیل شده هست به عنوان یک گالری‌دار می‌خواهم به موضوعاتی اشاره کنم که شاید برای حاضرین در این نشست جالب باشد. پس پیش از هر چیزی باید بگویم بهتر هست یک گالری را صرف نظر از این که چه کالایی را معرفی می‌کند به عنوان یک بنگاه اقتصادی تعریف کنیم که یک سری مخاطب دارد و یک محصول را تحت عنوان کالای هنری به مخاطبین خود ارائه، معرفی و به فروش می‌رساند.

مدیر گالری مژده بیان کرد: آنچه که اقتصاد هنر را دچار مشکل و ابهام می‌کند در حقیقت همان محصولی هست که تحت عنوان هنر یا کالای هنری معرفی می‌شود، زمانی که شما به عنوان بنگاه اقتصادی یک کالای اقتصادی و مصرفی را بخواهید معرفی کنید آن کالا ویژگی‌های مشخصی در یک چارچوب مشخص به  لحاظ  کیفیت، استاندارد و کاربری که برای مصرف‌کننده می‌تواند داشته باشد، دارد. این درحالی هست کالایی که که گالری‌دار به مخاطب خود عرضه می‌کند چیزی به اسم کالای هنری که طبیعتا دارای ویژگی‌های خاصی هست اما تعریف مشخصی از آن حداقل در جامعه ما وجود ندارد.

طباطبایی با بیان اینکه اولین مسئله یک گالری‌دار بحث انتخاب کالا هست، افزود: این انتخاب بر اساس یک سری مقتضیاتی صورت می گیرد که هر گالری بر اساس سیاست‌هایی که دارد، کالایی را معرفی می‌کند. یک سری گالری در داخل کشور ما وجود دارد که استانداردها، سلایق و سیاست‌های  خود را دارند و براساس چارچوب‌هایی که برای خود تعریف می‌کنند طبیعتا نوع فعالیت هنری خود را مشخص می‌کنند و به عرضه، ارائه و فروش آثار می‌پردازند.

مدیر گالری مژده خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر با تعداد زیادی هنرمند اعم از فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنر، هنرمندان پیشکسوت که جایگاه اجتماعی تثبیت شده‌ای دارند و هنرمندان درگذشته و… مواجه هستیم. اگر بخواهیم بر اساس این تقسیم‌بندی نگاه کنیم می‌بینیم طبق اصل عرضه و تقاضای آثار هنری که مطابق اصول اقتصادی تعریف می‌شود، با تعداد زیادی هنرمند و تعداد زیادی مخاطب ناشناخته‌ای که اطلاعات محدودی نسبت به آثار هنری دارند، مواجه می‌شویم. اینجا هست که بنگاه‌های اقتصادی مثل گالری‌ها، نهادها و سازمان‌ها شروع می‌کنند برای اینکه چرخه اقتصادی به جریان بیافتد، مخاطب خاص هنر را به سمت اثر هنری جلب کنند.

او درباره بحث قیمت‌گذاری آثار تضویح داد: مهم‌ترین چیزی که در بنگاه اقتصادی مطرح می‌شود بحث قیمت یک کالا هست، ما در مورد آثار هنری هم دچار یک سری ابهامات و مشکلات هستیم که این آثار چگونه باید قیمت‌گذاری شود، مشکلی که در بحث قیمت‌گذاری وجود دارد اول از همه عدم اطلاعات دقیق از شرایط اقتصادی، گالری‌ها و نهادهای هنری هست که نمی‌توانیم بر اساس آن‌ها یک معیار درست از میزان فروش آثار هنری و استاندارهای آن داشته باشیم؛ اما فاکتورهایی که می‌توان برای قیمت‌گذاری آثار در نظر گرفت صرف نظر از تکنیک و ابعاد و محتوای اثر هنری می‌توان به سابقه، سن، جنسیت، تعداد فروش آثار و میزان توزیع اثر هنری در طول سال اشاره کرد.

* سه ویژگی بازار هنر

محمدرضا مریدی پژوهشگر جامعه‌شناسی هنر هم در این نشست طی اظهاراتی، گفت: معاملات بازار هنر ویژگی­‌هایی دارد که ماهیت متفاوت این بازار را نشان می­‌دهد. در واقع، بازار هنر سه ویژگی اصلی و مهم دارد که آن را اندکی از سایر بازارها متمایز می­‌کند. عدم تقارن اطلاعات یکی از این ویژگی‌هاست. عدم تقارن اطلاعات از ویژگی‌های اصلی بازار هنر و خانه­‌های حراج هست که، دلال­‌ها در بازار ثانوی با اطلاع از تمایل مجموعه­‌داران علاقه‌­مند، برای خرید آثار هنری خاص، سود می‌برند. این پدیده­ غالبا نشانه­­ ناکارآمدی اطلاعاتی بازار هنر هست. 

او افزود: ویژگی بعدی ابهام در بازار هنر و فرایند قیمت‌گذاری آثار و اشیای هنری هست. قیمت‌گذاری در شبکه­ تعاملات و توافق‌های میان هنرمند، نگارخانه‌­دار، مجموعه‌­دار، منتقد و خریدار صورت می­‌گیرد که تلاش می­‌کنند میان ارزیابی­‌های هنری و ارزش‌گذاری‌های اقتصادی همسویی ایجاد کنند. با این حال، ارزش­‌گذاری اقتصادی از زیبایی، سلیقه و ذوق هنری مسئله­ مبهم و پیچیده‌­ای هست که موجب عدم اعتماد برای سرمایه­‌گذاری در بازار هنر می‌شود.

مریدی با تاکید بر ضرورت بحث بر روی گالری‌هایی که نقشی در بازار هنر دارند، گفت: گالری‌هایی که بازار را پیش می‌برند همین گالری‌های محافظه‌کار هستند اما در اینجا محافظه کاری مفهوم  سیاسی ندارد، خصلت بازارها محافظه کاری هست؛ یعنی دقت، وسواس و حساسیت در سرمایه‌گذاری، اما سرمایه‌گذاری روی هنرمندان نوظهور دارای ریسک زیادی هست پس چگونه گالری‌دارهای فعال در هنر که تعدادشان هم زیاد نیست باید روی هنرمندان نوظهور سرمایه‌گذاری کنند؟ باید بررسی کرد که ­این حلقه مفقوده را چگونه می‌توان حل کرد؟

* نقش رسانه‌ها در ذائقه‌سازی

مرتضی گودرزی دیباج نقاش، پژوهشگر و منتقد هنری نیز مسئله اساسی در اقتصاد هنر را در بررسی چرایی عدم فروش آثار هنری دانست و گفت: اگر بنا هست برای حل مسئله اقتصاد هنر و اساسا رونق گرفتن بازار هنر چند سویه را مورد بررسی قرار دهیم بهترین کار این هست که از سیستم رسمی کشور شروع کنیم، معمولا به دلیل بی‌رغبتی دستگاه‌های رسمی نسبت به حوزه هنر، اتفاق خاصی هم در اقتصاد هنر نمی‌افتد.

او ادامه داد: اگر مسئله ما فقدان  فروش درست هست، یک دلیل عمده آن به سیستم رسمی کشور برمی‌گردد و متاسفانه به غلط برخی هم به دنبال این هستند  که از دولت و سیستم رسمی کشور بخواهند که بیایند و آثار هنری بخرند؛ اما به عقیده من این کار صحیحی نیست و به جای این کار اگر مطالبه دیگری از سیستم رسمی بشود بسیار موفق‌تر خواهیم بود.

گودرزی دیباج خاطرنشان کرد: اثبات شده که رسانه‌های رسمی کشور در جهان می‌توانند به شدت بر ذائقه‌های مختلف مخاطبین خود تاثیر بگذارند.

* گالری‌ها با مشکل اقتصادی روبه‌رو هستند

علی فرامرزی نقاش، منتقد و هنرپژوه نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست گفت: من گمان نمی‌کنم مسئله ما در حال حاضر این باشد که چرا عده‌ای کار می‌فروشند یا چقدر کار می‌فروشند، بلکه مسئله بر سر این هست که چرا همه کار  نمی‌فروشند و مشکل را باید جور دیگری طرح و حل کرد.

او پاسخ این پرسش که چرا عده‌ای کار نمی‌فروشند را مربوط به مسئله‌ای اجتماعی و فرهنگی دانست و افزود: ما به عنوان کارشناس اجتماعی فرهنگی باید به این فکر کنیم که چگونه کسی می‌تواند در بازار حاضر باشد و اثرش مورد استقبال قرار بگیرد.

او ادامه داد: علت آن‌که گالری‌های خصوصی فعالیت می‌کنند اما با مشکل اقتصادی و فروش روبرو هستند، این هست که از درآمد اضافی طبقه متوسط جامعه روز به روز کاسته می‌شود. مسئولین به این مشکلات باید توجه بیشتری داشته باشند و مدیر هنری و مدیر فرهنگی را با مدیر صنعتی و اقتصادی اشتباه نگیرند. بقیه امور کشور به غیر از حوزه فرهنگ بر اساس آمار می‌گردد.

فرامرزی خاطرنشان کرد: مدیر بخش غیر فرهنگی لزومی ندارد که حتماً گردانندگان و سرمایه‌گذاران را بشناسد، چون در آن‌جا بحث تولید انبوه و تعداد مطرح هست اما بحث حوزه فرهنگ کاملاً از این مباحث جدا هست چون فرهنگ ثمره تولید و خلاقیت افراد منفرد هست و افراد منفرد هستند که چرخ فرهنگ را به لحاظ کیفیتی و حتی کمیتی می‌گردانند.

انتهای پیام/